Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karıncalara isopod verilir mi ?

avenances

Yumurta
22 Tem 2023
3
0
5
LV
0

Arkadaşlar elimde , 2 Formica ,1 tetramorium C. , 1 lasius ve 1 tane de tapinoma kolonim var hepsinin en az 5 tane işçisi oldu canlı yem olarak önceden un kurdu böceği veriyordum gayet güzel yiyorlardı ama onlar kurak mevsime girdikleri için artık çıkmıyorlar bende karıncalara isopod vermeyi düşünüyorum şimdi dışarıdan yeni isopod topladım vermek için sizce karıncalar yerler mi yoksa başka alternatifler var mı?

Son düzenleme:

aka

Yumurta
Destek Şefi
Discord Yöneticisi
22 Tem 2023
43
38
15
Ödüller
2
LV
1

Yurt dışında karıncalara canlı yem olarak isopod verenlerin olduğunu duymuştum doğadada tetramoriumlarin isopod yediğini gözlemledim ama isopodlar nemli alanda yaşadığı için dışarıdan topladığınız isopodlarda mite olma ihtimali yüksek bunun yanında parazitte bulunabilir dışarıdan vermenizi tavsiye etmem ama eğer yinede vericekseniz öldürdükten sonra suda kaynatın öyle verin.

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
381
143
185
Ödüller
4
LV
2

Arkadaşlar elimde , 2 Formica ,1 tetramorium C. , 1 lasius ve 1 tane de tapinoma kolonim var hepsinin en az 5 tane işçisi oldu canlı yem olarak önceden un kurdu böceği veriyordum gayet güzel yiyorlardı ama onlar kurak mevsime girdikleri için artık çıkmıyorlar bende karıncalara isopod vermeyi düşünüyorum şimdi dışarıdan yeni isopod topladım vermek için sizce karıncalar yerler mi yoksa başka alternatifler var mı?

Un kurdu edinmenizi öneririm dışardan aldığınız canlılarda mite, parazit ve ilaçlama gibi durumlar olabilir eğer alamam derseniz sulak olmayan sadece orman bulunan yerlerden sinek yada böcek toplayıp vermeyi deneyebilirsiniz ( derin dondurucuda dondurduktan yada haşlandıktan sonra verin ) fakat dediğim gibi sağlıklı bir yöntem değildir

avenances

Yumurta
22 Tem 2023
3
0
5
LV
0

Un kurdu edinmenizi öneririm dışardan aldığınız canlılarda mite, parazit ve ilaçlama gibi durumlar olabilir eğer alamam derseniz sulak olmayan sadece orman bulunan yerlerden sinek yada böcek toplayıp vermeyi deneyebilirsiniz ( derin dondurucuda dondurduktan yada haşlandıktan sonra verin ) fakat dediğim gibi sağlıklı bir yöntem değildir
Atatürk orman çiftliğinin yakınında oturuyorum . Bir sakıncası yoktur umarım

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
381
143
185
Ödüller
4
LV
2

Atatürk orman çiftliğinin yakınında oturuyorum . Bir sakıncası yoktur umarım

Şu ana kadar bir zarar gördünüz mü?
Dondurduktan sonra çözündürüp verebilirsiniz
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Un kurdu edinebiliyorsaniz edinin koloniyi tehlikeye atmayın

avenances

Yumurta
22 Tem 2023
3
0
5
LV
0

Şu ana kadar bir zarar gördünüz mü?
Dondurduktan sonra çözündürüp verebilirsiniz
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Un kurdu edinebiliyorsaniz edinin koloniyi tehlikeye atmayın
Önceden verdiğim böceklerden bir zarar görmedim onun için isopod değil akşam aynı tür böceklerden arayıp vereceğim . Defa faydalı oluyor bence tetramoriumlara verdiğimde bayağı severek yemislerdi.
images (32).jpeg
su böcekten

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Birincisi isopoodları ve springtailleri canlı halde karıncalar yemez ancak ölü olursa çünkü dış kabukları çok serttir ve herhangi bir tehditte top şeklini alarak savunmaya geçer.. zırh gibi olan dış kabuk karıncalar için pek ilgi çekici olmaz..

İkincisi aynı terayumda tuttulduğunda ittifak halinde olurlar.. kendi formica rufibarbis kolonime yarı bioaktif teraryum hazırlayıp içine springtails ve isopood koymuştum herhangi bir sorun yaşamadım çünkü baştada dediğim gibi kısa bir süre sonra ittifak kurulur isopodlar karıncaların artıklarını dışkılarını ve çöplerini temizler..

Üçüncüsü söz konusu tetramorium kolonisi ise zaten tetralara ne verseniz yerler ekmek kırıntısı bile o yüzden fazla abartmaya gerek yok

Users who are viewing this thread

Üst Alt