Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Rehber Rat nedir? Bakımı ve gereksinimleri REHBERİ

  • Konbuyu başlatan Ryuk
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:52

Ryuk

Yumurta
Stajyer Editör
28 May 2024
2
3
15
LV
0
 
Rat bakımı oldukça önemlidir çünkü bu sevimli evcil hayvanlar sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek için doğru ortam, beslenme ve ilgiyi gerektirir. İşte bazı temel rat bakımı ipuçları:Doğru Kafes veya Yaşam Alanı: Ratlar için geniş bir yaşam alanı sağlamak önemlidir. Kafes seçerken, kafesin genişliği, yüksekliği ve zemin malzemesi gibi faktörlere dikkat edin. Tavsiye edilen minimum kafes boyutları 30 litre plastik kaplar.Temizlik: Kafesi düzenli olarak temizleyin. Günlük olarak dışkıları ve çöpleri temizleyin, haftalık olarak kafesi detaylı temizleyin.Beslenme: Ratlar için dengeli bir diyet sağlamak önemlidir. Hazır rat yemleri veya kendi karışımınızı yapabilirsiniz. Onlara çeşitli meyve, sebze ve protein kaynakları da vermelisiniz. Rat yavruları ve hamile ratlar için özel bir beslenme düzeni gerekebilir.Su: Her zaman taze su sağlayın. Ratlar, suya kolayca ulaşabilecekleri bir yerde olmalıdır.Egzersiz: Ratlar aktif hayvanlardır ve bolca egzersize ihtiyaçları vardır. Onlara dönüşümlü olarak oyun zamanı ve dışarı çıkma şansı verin.Sosyal İlgi: Ratlar sosyal hayvanlardır ve tek başlarına sıkılmaya eğilimlidirler. En az bir tane başka bir ratla birlikte tutulmaları önerilir. Ayrıca, insan etkileşimi ve oyun zamanı da önemlidir.Günde en az 1 saat ratlarınız ile ilgilenmelisinizEğitim: Ratlar bir kedi veya köpek gibi eğitilebilir ödül mamaları ile eğitimi kolaylaştırabilirsiniz.Sizler için ufak bir haftalık diyet programı

●Pazartesi-sebze (salatalık marul havuç brokoli)

●Salı- karışım yem

●Çarşamba- meyve(elma armut çilek muz)

●Perşembe-karışık yem

●Cuma-kedi veya köpek maması kuru mama

●Cumartesi- karışım yem

●Pazar-kuru dari dal dari karışımRatlar da hamilelik ve yavru bakımıRatlar sütten kesildikten 5 ila 6 hafta sonra üreme eğilimine geçerler koloniler 4 dişi 1 erkek olarak en idealidir.Çiftleşme sonrası 1 ay içerisinde kafesinizde minimum 5 maksimum 20 yavru görebilirsiniz ratımız doğumdan önce koloniden ayırılmalıdır kolonideki erkek yavruları yiyebilir aynı şekilde anne yeterli proteini almadıysa yavru yeme eğilimindedir.Doğumdan maksimum 1 hafta önce koloniden ayırılmalıdır stres sebebi ile de anne yavrularını yiyebilir bu tarz kötü durumları önlemek için anne ratları çiftleşme sonrası ayırmak en iyi seçenektir.

Hamilelik sürecinde anneyi protein odaklı beslemek anneyi doğuma hazırlamak çok önemlidir.Doğum sonrası anne yavrularına bakıyorsa el beslemesine almamıza gerek yoktur doğum sonrası anne yavrularını 1 ay emzirecektir. Bu süreçte yavrulamızın daha sağlıklı olmaları için besinlerini arttırıp su kontrolünü düzenli olarak yapmalıyız.

1. haftada pinky denilen boyutta olacaklardır bu haldeyken kesinlikle yavruları eldivensiz ellememeli ve kafesi temizlememeliyiz.

2.haftada yavrularımız yavaş yavaş tüylenmeye başlar ve aynı şekilde eldivensiz ellememelyiz bu haftada kafesi isteğe bağlı olarak temizleyebilirsiniz.

3.hafta yavrulamız artık iyice tüylendiler yavaş yavaş yürümeye başladılar ve gözleri açıldı

4. hafta anneleri hala emziriyorsa bu haftada onları farklı bi kafese almamıza gerek yok.

5. Haftada emzirmeyi yavaş yavaş keserler ve artık yavrular da yem yemeye başlar.Anneler hala emzirmeye devam ederse korkmayın yavruların hala süte ihtiyacı var bağışıklık sistemleri daha güçlü olur ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olurlarRatlar da hastalıklar

Ratlarda görülen bazı hastalıklar şunları içerebilir:

Solunum Yolu Enfeksiyonları: Bu, özellikle laboratuvar ortamlarında yaygın olan bir durumdur. Streptokok enfeksiyonları ve Sendai virüsü gibi etkenler solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.Paraziter Enfeksiyonlar: Ratsalardaki paraziter enfeksiyonlar arasında bitler, kene ve kenelerin neden olduğu enfeksiyonlar yaygındır.Deri Hastalıkları: Ratlarda dermatit gibi cilt hastalıkları oldukça yaygındır. Bunun nedenleri arasında yetersiz hijyen, deri tahrişi, parazitler veya alerjik reaksiyonlar yer alabilir.Tümörler: Ratsalarda tümörler oldukça sık görülür ve çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve beslenme gibi etkenler bulunabilir.

Diğer Enfeksiyonlar: Ratlarda görülebilecek diğer enfeksiyonlar arasında hepatit, tifo, salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve hantavirüs gibi viral enfeksiyonlar bulunabilir.
 

Benzer konular

Users who are viewing this thread

Üst Alt