Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Rehber Karides hastalıkları ve çözümleri

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
408
158
185
Ödüller
5
LV
2
 
KARİDES HASTALIKLARI


Green Fangus (Enfeksiyon hastalıkları - Yeşil Enfeksiyon)

Bir kapta yaklaşık 1 litre akvaryum suyu hazırlayın ve yaklaşık 10 çay kaşığı akvaryum tuzu ekleyin. İyice karıştırın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından enfekte olmuş karidesi yaklaşık 10 saniye oraya daldırın ve tekrar tankınıza koyun. 2 gün sonra “Yeşil Mantar” hala oradaysa, adımları tekrarlayın. 👇
221120222355431.jpg



221120222355521 (1).jpg



Scutariella Japonica

Aranacak ilk şey, karidesin başının üstünde ve kürsünün aşağısında bulunan küçük beyaz 1 ila 2 milimetrelik dallı uzantılardır. Bu asalak nematodlara Scutariella Japonica (Sınıflandırma – Plathelmintae/Tubellaria/Temnocephalidae/Scutarielloidea) adı verilir. Yassı kurtlardır (planaryaya benzer). Ancak, farklı davranırlar. Scutariella Parazitler genellikle karidesin solungaçlarında veya mantosunda yaşar. Genellikle kendilerini gözlerin arasına veya karides kürsüsüne yapıştırırlar. Onları karides bacaklarında ve diğer vücut kısımlarında görmek çok nadirdir.Scutariella yumurtaları Onları tanımlamanın ikinci yolu, karidesin tabağındaki yumurtalara bakmaktır. Parazitler çok zekidirler, yumurtalarını küçük sıralar halinde (beyaz noktalar) solungaç odasına kafalarının arkasına bırakırlar. Karides dış iskeletini değiştirdiğinde yumurtalar serbest kalır ve doğduktan sonra başka bir konağı kolonize eder.
👇
221120222357411.jpg



231120220005041.jpg




Vorticella Paraziti

Vorticella ("Bell Animalcule" olarak da bilinir), çapı yaklaşık 30-40 mikron olan tek hücreli bir ökaryottur ,(Vorticellidae familyasından bir siliat cinsi). Hayatının ilk bölümünde, telotroch adı verilen serbest yüzme aşamasında olacak. Bir noktada girdap bir sap üretecek ve kendisini bir alt tabakaya, bitkiye, karidese vb. bağlayacaktır. Girdap büyük kümeler halinde bulunabilse de, gerçek anlamda koloni değildirler. Bilinen 200'den fazla Vorticella türü vardır. Vorticella esas olarak tatlı su ortamında bulunur. Bakteriler ve diğer mikroorganizmalarla beslenir. Vorticella mitozla çoğalır (boyuna değil enine bölünür). Optimum üreme için 23-35C su sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Olumsuz koşulların üstesinden gelmek için, Vorticella kendini yoğun bir sistoma ile kaplayabilir. Bu parazit "tüylü" açık beyaz bir mantara benziyor (Vorticella bir mantar olmamasına rağmen) ve genellikle karides burnunun ucunda (bazen karidesin mantosunda ve anteninde) "büyüyor". Bazı durumlarda, Vorticella sarımsı bir renge sahip olabilir veya renksiz olabilir. Vorticella'yı Scutariella Japonica'dan ayırmanın en kolay yolu budur . Diğer durumlarda, karidesin değişen yüzme davranışı ile Vorticella'yı belirlemek mümkündür. Örneğin, solungaç liflerinde yoğun peritriköz siliat istilası sergileyen karideslerde ters yüzme ve daire çizme hareketleri yaygın olarak fark edildi. Pleopodlar ve periopodlar üzerindeki protozoanların yoğun istilası da değişen yüzme davranışına neden oldu.
Enfekte tatlı su karideslerinin semptomları iştahsızlık ve aşırı stresi içerir .
Not : Yakın zamanda yapılan bir çalışma, Vorticella sp. cinsi, Hindistan'daki kaplan karidesinde (Penaeus monodon) sıklıkla kaydedilmiştir.
Kötü su koşulları, akvaryumda kir. Sorun, alt tabakaya düşen ve karides ve vakumun erişemeyeceği yerlerde kalan yiyecek ve organik atıklarla başlayabilir. Aslında atıklar gübreye dönüştüğü için bitkilere fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bir süre sonra, fazla döküntü, Vorticella'yı besleyen bakterilerin artmasına neden olacaktır.

Bardakta daldırma tedavisi:

Öngörülen dozda potasyum tuzu (PP) kullanın.
PP'yi suda karıştırarak çözün.
Tamamen çözündüğünde, enfekte olmuş karidesleri tankınızdan çıkarın ve 15 dakika boyunca bardağa koyun. Notlara göre, karides herhangi bir stres belirtisi göstermedi ve tedaviyi gerçekten iyi tolere etti.
👇
231120220006301.jpg




Burn spot disease (Yanık Lekesi Hastalığı)

Aslında, pas lekesi veya yanık lekesi gerçek bir hastalık değil, temelde karides, yengeç veya yengecin bağışıklık sisteminin savunma tepkisidir. Kabuk mekanik bir etki veya mikroplar tarafından yaralanırsa, yengeç mikroplara karşı bir savunma olarak kahverengi-siyah bir pigment bırakır: Melanin. Melanin mikropların büyümesini engeller. Bu şekilde bakteri veya mantarların saldırısına uğrayan veya yaralanan doku sağlıklı dokudan ayrılır ve böylece mikroplar daha fazla ilerleyemez. Ayrıca, örneğin tüy dökümü sırasında veya kavgadan sonra kopan uzuvlarda, özellikle daha büyük yengeçlerde ve karideslerde kırığın zamanla biraz kahverengimsi hale geldiğini gözlemlemek kolaydır. 👇
221120222359191.jpg



Muscle necrosis

Karidesteki kas nekrozu, genellikle düşük çözünmüş oksijen, ani sıcaklık veya tuzluluk değişiklikleri veya diğer stres gibi çevresel faktörlere yanıt olarak kuyruk kasında opak beyaz lezyonların ortaya çıkmasına neden olur. 👇
221120222359561.jpg


Bacterial infection

Karideslerdeki bakteriyel enfeksiyonlar ölüme, kutiküler lezyonlara, nekroza, kas opaklığına, solungaçların renginin bozulmasına, yavaş büyümeye, gevşek kütikulaya, beyaz barsaklara, letarjiye ve azalan yem alımına neden olabilir.
👇
231120220000211.jpg



Milk shrimp disease

Bu hastalığa, karidesi kelimenin tam anlamıyla içeriden yiyen Myxosporea neden olur.Bu belirtilere sahip karidesler genellikle kısa süre içinde ölürler.Tedavi olasılığı: Myxosporea çok dirençlidir ve karides için etkili bir tedavi şu anda bilinmemektedir.
👇
231120220000441.jpg

Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaslar kaynak paylasiliyor mu bilmiyorum o yuzden paylasmadım turkce kaynak var ondan aldim hepsini
 

Benzer konular

Users who are viewing this thread

Üst Alt