Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Mantis/Peygamber Devesi

• Konbuyu başlatan Efe..
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 0:05

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Bu söylenenlere hiç itirazım yok. Yıllardır karşılaştığım şeyler bunlar. Biliyorum genel olarak kafalar ticarete çalışıyor. Fakat bunun önüne "doğadan canlı alınmaz" diyerek geçebileceğinizi sanmıyorum. Bazı şeyleri yasaklayarak engelleyemiyorsunuz, aksine bunu duyduklarında daha da meraklanıyorlar. Ayrıca kastettiğim şey doğadan canlı alım satımına müsamaha gösterilmesi değildi, doğadan bazı canlıların alınıp bakılmasında sorun olmadığını anlattım. Buna mantisler güzel bir örnek. Tekrara düşmeme gerek yok. Bu canlılar doğadan alındıklarında yaşayabiliyorlar ve üreyebiliyorlar. Bir arkadaş tecrübe edinip beslemek istiyorsa özen göstererek doğadan almasında sakınca yok. Her canlı için buna karşı çıkılmasını doğru bulmadığımı söyledim. Mesela yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sürüngenler alınmamalı. Herhangi bir canlı karşınıza geldiğinde alınmaması gerektiğini anlatmak yerine daha doğru bir yönlendirme yapabilirsiniz. Konu bu. Alım satım kısmı farklı bir boyut.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ben de ezber gitmediğimizi ki gidiyorsakta nedenini size atlatmaya çalıştım
Söylediğiniz nedenler mantıksızdı. Mantisler hakkında son söylediğiniz de doğru değil. Mantisler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı kendiniz söylediniz, ona rağmen hala avlanırlar gibi şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Daha önce de dediğim gibi her konuya yorum yapmak zorunda değilsiniz, daha fazla bilgi sahibi olduğunuz canlılar hakkında yorum yapabilirsiniz. Ben gidip akvaryumcuların konularına cevap yazmıyorum çünkü akvaryum hobisini bilmiyorum. Aynı mantık.

Son düzenleme:

Hormiga

Süper Majör
Editör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
280
109
140
Ödüller
5
LV
2

Bu söylenenlere hiç itirazım yok. Yıllardır karşılaştığım şeyler bunlar. Biliyorum genel olarak kafalar ticarete çalışıyor. Fakat bunun önüne "doğadan canlı alınmaz" diyerek geçebileceğinizi sanmıyorum. Bazı şeyleri yasaklayarak engelleyemiyorsunuz, aksine bunu duyduklarında daha da meraklanıyorlar. Ayrıca kastettiğim şey doğadan canlı alım satımına müsamaha gösterilmesi değildi, doğadan bazı canlıların alınıp bakılmasında sorun olmadığını anlattım. Buna mantisler güzel bir örnek. Tekrara düşmeme gerek yok. Bu canlılar doğadan alındıklarında yaşayabiliyorlar ve üreyebiliyorlar. Bir arkadaş tecrübe edinip beslemek istiyorsa özen göstererek doğadan almasında sakınca yok. Her canlı için buna karşı çıkılmasını doğru bulmadığımı söyledim. Mesela yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sürüngenler alınmamalı. Herhangi bir canlı karşınıza geldiğinde alınmaması gerektiğini anlatmak yerine daha doğru bir yönlendirme yapabilirsiniz. Konu bu. Alım satım kısmı farklı bir boyut.

Söylediğiniz nedenler mantıksızdı. Mantisler hakkında son söylediğiniz de doğru değil. Mantisler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı kendiniz söylediniz, ona rağmen hala avlanırlar gibi şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Daha önce de dediğim gibi her konuya yorum yapmak zorunda değilsiniz, daha fazla bilgi sahibi olduğunuz canlılar hakkında yorum yapabilirsiniz. Ben gidip akvaryumcuların konularına cevap yazmıyorum çünkü akvaryum hobisini bilmiyorum. Aynı mantık.
Size kisaca bu konunun ticaret uzerine gelcegini anlatmaya çalıstım herkesin sizin gibi dikkat etmeyin ticarete dokcegini anlatmak istedim herhangi bir sekilde ters laf kullanmadan bunu anlatmaya çalıstım demek ki anlatamamışım kusura bakmayın rahatsiz ettim ayrıca forumda karınca katagorisi hariç diğer katagolirele bir bilgi sunmadım cünkü bilgim yok benim ne demek istediğimi anlayamamişsınız size anlatamamışım kusura bakmayın(ayrıca bizim bu konuşmalarımız eminim ki gören kişiler tarafından wc canlı sorun çıkarmaz diyip satin alma satma eylemleri olarak başka formlara gidecek ve hiç bir araştırma yapmayanlar tarafından beslenilip ölcek o yüzden direk ölürler demek en azından satın almanın ve talep olmadığı için satmanın önüne geçiyordu...)

Son düzenleme:

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Size kisaca bu konunun ticaret uzerine gelcegini anlatmaya çalıstım herkesin sizin gibi dikkat etmeyin ticarete dokcegini anlatmak istedim herhangi bir sekilde ters laf kullanmadan bunu anlatmaya çalıstım demek ki anlatamamışım kusura bakmayın rahatsiz ettim ayrıca forumda karınca katagorisi hariç diğer katagolirele bir bilgi sunmadım cünkü bilgim yok benim ne demek istediğimi anlayamamişsınız size anlatamamışım kusura bakmayın(ayrıca bizim bu konuşmalarımız eminim ki gören kişiler tarafından wc canlı sorun çıkarmaz diyip satin alma satma eylemleri olarak başka formlara gidecek ve hiç bir araştırma yapmayanlar tarafından beslenilip ölcek o yüzden direk ölürler demek en azından satın almanın ve talep olmadığı için satmanın önüne geçiyordu...)
Ah evet çok düşüncelisiniz, ben düşüncesizlik ettim. Siz alım satımın önüne geçiyordunuz. Harika. Onun için forumda açılan her 10 konudan 7 tanesi alım satım konusu. Karınca olunca wc canlı olmuyor çünkü .d Gelsinler karınca ticareti yapsınlar. Sonra biri forumda konu açıp "mantis beslemek istiyorum doğadan 1 tane mantis alırsam ne olur?" dediğinde hep birlikte "ölür, alma" dersiniz çünkü siz alım satımın önüne geçiyorsunuz.

Hormiga

Süper Majör
Editör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
280
109
140
Ödüller
5
LV
2

Karınca satması için işçinin çikması ve bir bilgi lazım aynı sey diger wc canlılar için geçerli değil ayrica biraz saygilı olun lutfen elimden geldiğince size kibar davranmaya çalıstim ama sizden aynı şeyi göremedim hayatımız boyunca karşılasmasak bile kendime ve size olan saygımdan ötürü saygıda kusur etmemeye çalıstim aynı şeyi sizden de beklemiyorum ama biraz kibar olsanız yeter lütfen...😔

Ve evet karıncalar satılıyor neden diğer wc canlıları satmıyalim hepsini satalım karıncalar için dedigim gibi bilgi ve zaman lazım ama wc canlılar bul sat 2 dakikalik olay ve kolay para

Son düzenleme:

akalamsakam

Yumurta
30 Ocak 2023
2
2
15
LV
0

Mantıksız. Şunun şurasında kaç tane hobici var, bu konuyu kaç kişi okuyor, 20 mi? Genel olarak farklı bölgelerde yaşıyorlar. Doğadan canlı almak abartılmadığı sürece, nesli tehlike ya da koruma altında olan türler alınmadığı sürece zararlı bir etki yaratmaz. Önemli olan bilinçli hareket etmek. Her doğadan canlı alma konusu açıldığında histerik bir şekilde "yapma, doğadan canlı alınmaz" demek mantıklı değil. Nasıl alınması gerektiği ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılmalı. Herkes için daha faydalı olur.

Ayrıca kaynak paylaşmamı gerektiren bir veri ya da nesnel bir olgu söylemedim. Kendi tecrübelerimden ve tecrübeli kişilerden bildiklerimi aktardım. Mantis besleme deneyimim var. Son söylediğiniz de doğru değil. Mantis bir kedi ya da köpek değil. Beslediğiniz zaman avlanmayı unutmuyor, verdiğiniz besini de avlamış oluyor. Esaret altında olduğunu bu gibi canlılar anlayamıyorlar zaten. Doğal yaşama adapte olamama gibi bir durum yok. Bu söylediklerinizden mantisler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı anlıyorum, belki daha fazla bilgi sahibi olduğunuz canlılar hakkında fikir beyan edebilirsiniz.
Merhaba, mantislerin oothecalarından çok sayıda çıkmasına rağmen büyük bir kısmı doğal yollarla ölmektedir. Yetişkin olanların sayısı iki elin parmak sayısını geçmez. Genelde çiftleşme feromon+ erkeğin güdülerine bağlıdır. Mantis çiftleşmelerini izlerseniz dişinin çiftleşmek için bir aktif bir çaba sarfetmediğini, erkeklerin peşinde olduklarını göreceksiniz. Ciftleşmelerinin bu kadar karmaşık olduğu ve sistemdeki önemli avcılar oldukları dikkate alındığında bu canlıların doğadan alınmaması gerekir. Alınacak 3 5 canlı popülasyona rahatlıkla zarar verebilir. Ben de şahsen bana gelen sorularda mesajlarından tecrübesiz olduğunu anladığım kişilere "doğadan alınan canlılar yaşamaz", "bunlar parazit dolu oluyor" diyorum. Fakat bu dediğim elbette doğadan bilinçsizce alınan mantisler için geçerli. Yetişkin olduklarında çiftleşmesi için bırakılan canlıları es geçiyorum. Bu canlıların evde üretimi hiç kolay değil özellikle diyapoza giren türlerde ki bu Türkiye'deki bir çok türü kapsıyor, çoğu kişi (ben dahil) üretim yapacağım kafasıyla canlıları topluyor ve hepsi elinde ölüyor. Yurtdışında bulunan Tenodera, Miomantis veya yaygın bulunan yaygın Hymenopodidae cinsleri gibi istilacı cins ve türlerin aşırı yaygın olması nedeniyle wclenip satışında bir problem görmüyorum ben şahsen. Fakat Türkiye'de çoğu ekosistemde anahtar tür olarak görülebilecek nitelikte avcılar olan mantisler kör cahil kişiler tarafından alınınca ben satışını veya toplanmasını gördüğümde doğa korumaya bildiriyorum. 🗿

Users who are viewing this thread

Üst Alt