Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Yaşam Alanları ve Kafamda ki Sorular

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Arkadaşlar, bir kaç sorum olacak, sorularıma lütfen google'da bak diyerek cevap vermezseniz sevinirim. Google'a da baktım ama bazı konularda kafam karıştığı için sizlerin düşüncelerini merak ettim.

* Tarantula yuvasının boyutu ne olmalı sizce? Yer, Tünel ve ağaç için ayrı olursa sevinirim.
L1 - L4 arası
L5 - L8 arası
L8 - Lx arası
Yanlarda tek sıra delik yeter mi? Yoksa çift delik daha mı iyi olur?
Bu soruyu şu amaçla soruyorum. Bir arkadaşıma Mika'dan yuva yaptıracağım. En azından tam olarak nasıl olmalı emin olmak istiyorum. Kare yada yuvarlak yuva olmasının artı veya eksisi var mı? Üst kısmı ince tel yapmanın artısı ve eksisi ne olur yuvalar için?

3 farklı yuva için su kabı uzunluk genişlik ve yükseklik ne olursa iyi olur? 3d printer'dan uygun ölçüde bir su kabı yaptırmak istiyorum. Kullanılacak madde çok fark eder mi?

İmkanınız olsa "Caribena Versicolor" mu alırsınız yoksa "Poecilotheria Metallica" mı? Neden? Versicolor ortam konusunda daha dikkatli olunması gereken ve adult evresine kadar ölmesi daha kolay diye okudum ne kadar doğru?

Tarantulanın kabuğunu saklıyor musunuz? Nasıl saklıyorsunuz? Mesela hiç Reçine (doğru kelime bu değil sanırım) gibi bir malzemenin içine koyup anahtarlık yapmayı düşündünüz mü? Yada çok saçma bir fikir?

Şimdiden herkese teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: ATL

Benzer konular

OkeaN

Yumurta
6 Ocak 2022
38
38
15
LV
0

versicolor çok narin bir türdür kesinlikle başlangıç için önermem metallicada çok hızlı ve canlıdan canlıya değişen agresifliği vardır genel olarak size yer türleri önerebilirim c.c , lp ,gp ve türevleri teraryum olayına gelirsek l1-l2 canlılar için küçük bir sos kabı yeterli olacaktır l3-l4 canlınızın boyutuna göre 100ml idrat test kabına geçirebilirsiniz l5-l6 civarlarında 5x5 bir pleksi yetecektir. ve teraryumunuza açacağınız havalandırma delikleri canlınızın nem gereksinimiyle ters orantılıdır onu da canlınızı kararlaştırınca sorarsanız ben ve forumdaki diğer arkadaşlar zevkle yardımcı olur eminim.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Kendi tecrübem ile cevap verecek olursam çok fazla dekora ve görsel şova gerek yok tabi zevkler ve renkler meselesi bu konu tartışılmaz tabi birde türlerin ihtiyaçları ne gerektiriyorsa bir ağaç türüne oyuk ağaç kabuğu koymak yada çalı türüne bir kaç plastik bitki eklemek gibi.. ayrıca canlının boyutu ne olursa olsun beslenecek ve kabuk atmasını sağlayacak bir alan olması yeterli bunuda siz kendiniz göz kararı ayarlayabilirsiniz.. tarantulalar bölgeseldir o'na ne kadar büyük bir yaşam alanı verirseniz o şekilde
daha fazla bir alan sahiplenecektir ve en ufak tehditte bölgesini savunmak isteyecektir..

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

Gerekli bilgiler verilmiş ben sadece Versicolor hakkinda ekleme yapicam zor bir tür olduğunu düşünmüyorum sadece bakımı hakkında yanlış bilgiler var ben hiç beslemedim ama yakında bir tane geliyor. Yapman gereken tek şey tırmanması için birkaç pipet koyman ve iyi hava sirkülasyonunu sağlaman bu türü aşırı havasız ortamlarda yüksek nemde tutup öldürüyorlar denildiği gibi aşırı nem seven bir tür değil 65 70 ideal torfu çok ıslatma 3 günde bir de ağına su püskürt sorun olmaz

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Arkadaşlar 10x10 kare yaşam alanı için Ön ve arka yüz için 0,5 cm. genişliğinde üste havalandırma deliği, sağ ve sol yan yüzler için yuvarlak havalandırma deliği, üst kısım içinde resimde ki gibi bir havalandırma deliği düşünüyorum. Artıları ve eksileri neler olabilir. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yapabilirsem bu şekilde plexi'den yuva yapmayı düşünüyorum.
Aynı mantık içinde 5x5 yaşam alanı içinde 0,2 cm. olarak düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 01 10x10 Yan Yuz 1 .png
    01 10x10 Yan Yuz 1 .png
    3.9 KB · Görüntüleme: 110
  • 01 10x10 Yan Yuz 2.png
    01 10x10 Yan Yuz 2.png
    3.5 KB · Görüntüleme: 106
  • 01 10x10 Ust.png
    01 10x10 Ust.png
    11.3 KB · Görüntüleme: 105

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Hocam hevesini kırmak istemem ama sling canlılar için pleksiye gerek yok çünkü çok çabuk çizilip deforme olabiliyor şöyle L10 dan sonra canlılar kendine gelince 15x15x10 bi teraryuma geçebilirsin :) ha yok illede pleksi dersen havalandırma delikleri için türe göre az veya çok olabilir ama üst kapak için standart olabilir hepsi.. yan yüzler içinde dediğim gibi ağaç/çalı, tünel, yer türüne göre azlığı ve çokluğu genişliği ve darlığı değişir.. ben sana standart örneklerini bulup atarım :)

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Hocam hevesini kırmak istemem ama sling canlılar için pleksiye gerek yok çünkü çok çabuk çizilip deforme olabiliyor şöyle L10 dan sonra canlılar kendine gelince 15x15x10 bi teraryuma geçebilirsin :) ha yok illede pleksi dersen havalandırma delikleri için türe göre az veya çok olabilir ama üst kapak için standart olabilir hepsi.. yan yüzler içinde dediğim gibi ağaç/çalı, tünel, yer türüne göre azlığı ve çokluğu genişliği ve darlığı değişir.. ben sana standart örneklerini bulup atarım :)
Bekliyorum örnekleri hocam, peki plexi yerine ne önerirsiniz :)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Arkadaşlar 10x10 kare yaşam alanı için Ön ve arka yüz için 0,5 cm. genişliğinde üste havalandırma deliği, sağ ve sol yan yüzler için yuvarlak havalandırma deliği, üst kısım içinde resimde ki gibi bir havalandırma deliği düşünüyorum. Artıları ve eksileri neler olabilir. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yapabilirsem bu şekilde plexi'den yuva yapmayı düşünüyorum.
Aynı mantık içinde 5x5 yaşam alanı içinde 0,2 cm. olarak düşünüyorum.
iki yana o yuvarlar deliklerden yapsanız yeter
diğer sorulara gelince teraryumun nasıl olması havalandırmanın ne kadar olması türe göre değişir daha spesifik sormanız lazım bunu su kabı gerekli bir şey değil ben adult olmadıkça kullanmıyorum genelde
kabukları normal bir kutuya koyup saklayabilirsiniz
aynı soruyu başka bir dorumda da sormuştunuz orda da bu cevapları vermiştim çoğu kişi çoğu forumda var zaten hepsinde ayrı açmanıza gerek yok

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

iki yana o yuvarlar deliklerden yapsanız yeter
diğer sorulara gelince teraryumun nasıl olması havalandırmanın ne kadar olması türe göre değişir daha spesifik sormanız lazım bunu su kabı gerekli bir şey değil ben adult olmadıkça kullanmıyorum genelde
kabukları normal bir kutuya koyup saklayabilirsiniz
aynı soruyu başka bir dorumda da sormuştunuz orda da bu cevapları vermiştim çoğu kişi çoğu forumda var zaten hepsinde ayrı açmanıza gerek yok
Benzer sorular sormuştum haklısınız kabuk sorusunu tam kafamda oturtamadığım için tekrar sordum. Aslında cevapları belki (kendime göre) daha detaylı olacağını yada olabileceğini düşündüğüm için tekrar sordum. Havalandırma konusunu ise kafamdakini resme çevirirsem daha net cevaplar gelir diye düşündüm. Teşekkür ederim tekrar cevaplarınız için
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Son düzenleme:

Users who are viewing this thread

Üst Alt